Czym i jak skutecznie palić w tradycyjnym kominku?

Kominek

Kominek to urządzenie grzewcze, którego podstawową funkcją jest ogrzanie domu. Dla wielu domowników jest to także spełnienie marzeń o wieczorach przy iskrzącym się ogniu. Przyjemne ciepło i delikatny trzask palącego się drewna wprawia nas w dobry nastrój oraz daje poczucie komfortu. Nie zmienia to jednak faktu, że z zakupem kominka może wiązać się wiele obaw. Tradycyjne wkłady kominkowe przeznaczone są do palenia w nich drewnem, które musi być odpowiednio przygotowane, a także opałem w postaci brykietów czy peletów. Nie należy umieszczać w nich niczego innego, ponieważ spalanie może być mało efektywne. Czego zatem używać, aby proces spalania przebiegał sprawnie i skutecznie?

Czym palić w kominku?

Drewno

Na efektywną pracę kominka wpływa kilka czynników, m.in. rodzaj opału oraz sposób jego spalania. Do rozpalenia piecyka wystarczy miękkie drewno z drzew iglastych, może to być świerk, jodła bądź sosna. Ważne jest również to, by było ono dobrze wysuszone. Nadmiar wilgoci nie tylko utrudni rozpalenie ognia, ale także spowoduje osadzanie się w kominku i przewodzie dymowym trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Do podtrzymania ciepła, w późniejszym czasie, warto wybrać drewno z drzew liściastych takich jak grab, jabłoń, grusza, brzoza czy buk. Jest ono wysokokaloryczne i nie będziemy musieli martwić się także nadmiarem dymu czy strzelającymi iskrami. Co ważne, zabrania się palenia drewna malowanego i impregnowanego, gdyż nie tylko prowadzi ono do powstawania zanieczyszczeń środowiska, ale również przy dłuższej ekspozycji może skutkować wystąpieniem u nas poważnych chorób.

Brykiet

Brykiet

Na rynku są dostępne również inne produkty, które nadają się do bezpośredniego użytku w kominku — jest to brykiet. W przeciwieństwie do drewna nie trzeba go suszyć. Takie paliwo stałe wykazuje się odpowiednią kalorycznością i ułatwia utrzymanie czystości wokół kominka. Dodatkowym atutem brykietu jest łatwość jego rozpalenia w urządzeniu grzewczym. Można sięgnąć po najwyższej jakości ekologiczny opał kominkowy w formie wałków od ECO-MAX, który przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie komfort podczas korzystania z kominka.

Rozpalanie kominka — niech zapłonie ogień!

Przed rozpaleniem ognia upewnij się, czy w kominku nie ma pozostałości po ostatnim paleniu, to znaczy popiołu i zanieczyszczeń. Jeśli są, należy je usunąć. Następnie trzeba otworzyć wszystkie przepustnice, aby zapewnić odpowiedni cug. Ilość opału, jaką należy użyć, jest uzależniona od po- jemności paleniska. Jeśli palimy drewnem, układamy szczapy na dnie paleniska. Ważne! Muszą być one bardzo dobrze wysuszone. Należy unikać rozpalania kominka gazetą, gdyż makulatura szybko się spala, wytwarza dużo popiołu, a dodatkowo jest barwiona tuszem — wydziela zatem sporo trujących substancji. Do rozpalania użyć można specjalnych rozpałek, są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu.

Jeśli do palenia w kominku stosujemy brykiet, to należy go ułożyć tak, aby pozostało nieco przestrzeni między kostkami. Na początku piecyk powinien mieć maksymalny dopływ powietrza, a po kilkunastu minutach, gdy ogień będzie dość duży, można zmniejszyć cug. Postarajmy się palić „od góry”, ponieważ tak paliwo płonie spokojniej i dużo bardziej efektownie.

Drewno opałowe

Problemy z rozpaleniem kominka

Przyczyną problemu z rozpaleniem kominka może być złej jakości drewno lub zbyt wilgotny opał. Jeśli płomień szybko gaśnie, zobacz, czy do paleniska dociera odpowiednia ilość tlenu.

Bezpieczeństwo podczas palenia w kominku

Każdy model kominka posiada szczegółową instrukcję, która jasno i klarownie opisuje sposób jego użytkowania. Dostęp do ognia zawsze stwarza minimalne ryzyko zagrożenia, dlatego warto pamiętać też o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa, tj.:

  • używania tylko takiego paliwa, jakie zaleca producent kominka;
  • dbania o czystość komina, (warto wezwać kominiarza raz w roku);
  • bezwzględnego unikania palenia śmieci: gazet, kartonów i podobnych odpadów.

Wiele osób obawia się trudności podczas eksploatacji kominka. Tymczasem nie ma w tym nic skomplikowanego! Zastosowanie się do powyższych porad z pewnością przyczyni się do skutecznego procesu rozpalania, a także użytkowania. Jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, regularnym sprawdzaniu stanu urządzenia i korzystaniu z dobrej jakości paliwa, z pewnością będziemy cieszyć się bijącym od szyby ciepłem, kojącym widokiem i przyjemnym dźwiękiem palonego drewna!