Dobór komina do pieca pelletowego

Komin do kotła

Wymiana źródła ogrzewania zazwyczaj nie sprowadza się wyłącznie do zastąpienia jednego kotła drugim. To także konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, niezbędnej do prawidłowej pracy pieca. To samo tyczy się komina, którym odprowadzany jest dym. W dzisiejszym wpisie omówimy, jak ten element ma się do wymiany kotła na pelletowy. Czy koniecznie trzeba budować nowy komin, a jeśli nie, to jak małym kosztem można go dostosować do tego rodzaju ogrzewania?

Podstawowe parametry komina

Na początku warto podzielić te konstrukcje ze względu na położenie względem budynku. Kominy można bowiem podzielić na:

  • zewnętrzne, będące wyprowadzone poza bryłę budynku,
  • wewnętrzne, czyli przechodzące przez nią aż po dach.

Najważniejszą cechą każdej zewnętrznej konstrukcji jest odpowiednia izolacja od warunków zewnętrznych. Chociaż podczas odprowadzania spalin może wydawać się to trudne do osiągnięcia, to aby zapobiec ich wychładzaniu się, wystarczy dobór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Wszystko dlatego, by nie powstawały niezwykle trudne do usunięcia zanieczyszczenia na wewnętrznych ściankach komina.

Kominy wewnętrzne natomiast nie są zagrożone łatwym wychładzaniem się spalin, dlatego też ich izolacja jest stosowana raczej w części znajdującej się np. na nieużytkowanym poddaszu bądź tylko w zewnętrznym fragmencie, zlokalizowanym ponad pokryciem dachowym.

pellet w piecu

Spaliny spalinom nierówne

Warto podkreślić, że kotły pelletowe produkują spaliny o stosunkowo niskiej temperaturze. Z tego względu można już wnioskować, że komin do takiego pieca może nieco różnić się od innych, wykorzystywanych w starszych technologiach grzewczych. Jednakże najważniejsze jest, aby posiadał średnicę odpowiednią do mocy urządzenia. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 100 do 200 mm, a zależy od mocy kotła. W przypadku kominów do pieców pelletowych jest ona znacznie mniejsza niż tych przeznaczonych do kotłów zasypowych na drewno czy węgiel. Wówczas ich średnica może sięgać nawet 300 mm.

Wkłady kominowe, czyli szybkie i skuteczne rozwiązanie

Zazwyczaj podczas wymiany kotła na pelletowy wystarczy zastosowanie tzw. wkładów kominowych. Są to elementy umieszczane wewnątrz konstrukcji komina. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania można w szybki sposób zainstalować kocioł pelletowy i z niego korzystać. Warunkiem do spełnienia są oczywiście odpowiednie wymiary murowanego komina. Musi być bowiem możliwe umieszczenie wkładu o wymiarach umożliwiających skuteczne odprowadzenie spalin.

Kiedy wymiana komina?

Czasami podczas zmiany wkładu komina okazuje się, że istniejący przewód kominowy ma jednak zbyt małą średnicę. W takim przypadku można postawić na wyprowadzenie komina na zewnątrz budynku. Nowoczesne instalacje kominowe, idealnie nadające się do współpracy z nowoczesnym kotłem pelletowym, zapewniają właściwe warunki odprowadzania spalin. Powinny one przede wszystkim posiadać odpowiednią izolację, dzięki której produkty spalania nie będą odkładać się na ściankach przewodu kominowego.

instalacje kominowe

Szczelne połączenie kotła z kominem

Wysoki poziom szczelności układu kominowego dla pieca pelletowego to podstawa. Oczywiście w teorii każdy kocioł powinien posiadać taki komin, jednakże w praktyce nieszczelny przewód w przypadku pieca pelletowego mógłby o wiele bardziej wpłynąć na proces spalania, kontrolowany przez sterownik. Natomiast każda nieszczelność, wynikająca np. z wieku starego komina, mogłaby negatywnie wpływać na spalanie pelletu.

Dlatego też wiele specjalistów od zakładania oraz modernizacji instalacji grzewczych zaleca zastosowanie kominów systemowych, które charakteryzują się niezwykłą szczelnością oraz wysokim poziomem izolacji termicznej. Wśród tych rozwiązań najczęściej spotkać można wkłady wykonane ze stali nierdzewnej, choć równie dobrze w tym celu sprawdzą się te ceramiczne.

Aby przygotować komin pasujący do kotła pelletowego, należy zgłosić się do specjalistów wykonujących tego rodzaju instalacje. Profesjonalna ekipa montująca nowy kocioł pelletowy powinna sprawdzić, czy zastany komin spełnia wymogi dla tego rodzaju ogrzewania. Dlatego też nie trzeba samodzielnie instalować wkładu kominowego – co nie jest zresztą zalecane – fachowcy od A do Z przygotują komin do pracy z piecem na pellet tak, aby nie tracił cennego ciepła oraz sprawnie odprowadzał spaliny.