Kominek gazowy czy na drewno?

kominek-drewno-1200x896

Według przepisów kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, jednak nie zakazują one używania go jako źródła dodatkowego. I właśnie na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób. Może on przede wszystkim kojarzyć się ze szczapami drewna, trzaskiem ich spalania czy charakterystycznym zapachem. Wielu myśli, że to jedyna opcja. Jednakże istnieje również możliwość instalacji kominka gazowego. Dlatego też dzisiejszy wpis jest dla każdego, kto stoi przed wyborem idealnego dla niego urządzenia grzewczego. Zatem czy któryś z nich okaże się lepszy?

Wygląd ma znaczenie

Warto zdawać sobie sprawę z pobudek, dla których tak dużo osób decyduje się na kominek. Najczęściej bowiem wynika to z potrzeby osiągnięcia konkretnego efektu wizualnego w swoim domu. Umieszcza się go zazwyczaj w centralnym, najbardziej reprezentatywnym miejscu budynku. Kominek potrafi uzupełniać niejeden popularny styl wnętrzarski – zarówno tradycyjny, rustykalny, jak i nowoczesny czy awangardowy.

W kwestii obudowy zarówno kominek tradycyjny, jak i gazowy mogą wyglądać dokładnie tak samo. Natomiast na pewno różnić się będzie wnętrze komory spalania. Przede wszystkim w tradycyjnym kominku widać palące się, prawdziwe drewno, natomiast w gazowym się tego nie doświadczy. Jedni uznają to za wadę, inni za zaletę, przede wszystkim dlatego, że gazowy płomień, np. wśród gładkich kamieni, potrafi wyglądać niezwykle oryginalnie. Oczywiście, jeśli ktoś chce zachować klasyczny efekt palącego się opału w kominku gazowym, może zaopatrzyć się we wkłady ceramiczne imitujące drewno. Jest to więc doskonały kompromis.

Drewno – odnawialne źródło energii

Bywa czasem tak, że będąc mieszkańcem domu poza miastem, ma się możliwość pozyskiwania drewna na korzystniejszych warunkach bądź nawet posiada się własne zadrzewienia, które można przeznaczyć na wycinkę. W takim przypadku tradycyjny kominek na drewno może być doskonałym uzupełnieniem głównego źródła ogrzewania.
kominek-na-drewno
W tym miejscu jednak należy zaznaczyć, że drewno powinno być wysokiej jakości oraz prawidłowo sezonowane. Za najlepszego rodzaju drewno do kominka, charakteryzujące się wysoką kalorycznością, uważa się bukowe, dębowe, grabowe, jesionowe czy brzozowe. Dlaczego? Ze względu na to, iż zawsze należy palić drewnem drzew liściastych, ponieważ iglaste ma w sobie substancje żywiczne, które wydzielają toksyczne związki podczas spalania oraz zanieczyszczają wnętrze wkładu kominkowego i przewodów dymowych trudnym do usunięcia osadem. Nie każdy jednak ma ochotę dokładać do kominka, dlatego stawia na większy komfort. Jaki?

Kominki gazowe – bezpieczne i wygodne

Są osoby, które bardzo chciałyby zainstalować w swoim salonie kominek, lecz nie zamierzają dokładać do niego drewna czy czyścić go z popiołu. Prawdą jest, że obsługa tradycyjnego kominka na paliwo stałe może być uciążliwa dla niektórych użytkowników. Z drugiej strony kominki gazowe dla wielu osób nie stanowią bezpiecznego rozwiązania. Wbrew pozorom jednak takie urządzenia są tak zaprojektowane, żeby nie stwarzać zagrożenia pożarowego. Dlaczego można mieć pewność, że kominek gazowy jest całkowicie bezpieczny? Oto kilka powodów:

  • posiada zamkniętą, całkowicie szczelną komorę spalania,
  • zastosowany jest w nim mechanizm wyłączania kominka w przypadku niedrożności przewodu powietrzno-spalinowego,
  • użytkownik całkowicie kontroluje proces spalania za pomocą pilota.

Gaz to brak problemów?

Na korzyść kominków gazowych przemawia również konieczność spełnienia mniejszej liczby warunków. Takie urządzenie potrzebuje jedynie podłączenia do instalacji gazowej i wyprowadzenia wcześniej wspomnianego przewodu powietrzno-spalinowego na zewnątrz budynku. Nie ma wymagań co do umiejscowienia tego wylotu – może być zarówno wyprowadzony przez dach, jak i ścianę zewnętrzną. W przypadku kominków na drewno należy zaopatrzyć się w odpowiednich wymiarów komin wyprowadzający spaliny na wysokość zależną od konstrukcji dachu, a także wysokości sąsiadujących z domem budynków. Natomiast świeże powietrze musi być doprowadzane osobnym kanałem.
kominek-gazowy
Opinii na dany temat jest tyle, ile osób, jednakże w przypadku wyboru kominka można spotkać się zazwyczaj z dwiema grupami. Jedna to zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, druga z kolei to przedstawiciele osób podążających za nowoczesnością. Warto jednak zauważyć, że oba kominki cechują się wysoką sprawnością, dlatego też wybór zazwyczaj zależy od osobistych preferencji. Z tego powodu zawsze trzeba brać pod uwagę swoje założenia i potrzeby, a także wiedzę ekspertów.