System kominowy – czym jest i jak wybrać odpowiedni?

127466771_168499338253091_2228433596892384627_n-1200x1200

Komin jest konieczną inwestycją, kiedy budujemy system ogrzewania. Ten tradycyjny jest murowany i zbudowany zazwyczaj z cegieł. Obecnie jednak coraz częściej zastępują go kominy systemowe, czyli złożone z prefabrykowanych części oraz zakładane według instrukcji. Swoją popularność zawdzięczają możliwości dostosowania ich do różnego rodzaju spalin, a także szybkiej budowie, ponieważ składają się tylko z dwóch elementów – wkładu i obudowy komina. Pomimo podobnych zalet na rynku znajdziemy różne warianty systemów kominowych. Co warto wiedzieć na ich temat? Na jaki się zdecydować? Odpowiedzi udzielimy w dzisiejszym wpisie!

Rodzaje kominów

Kominy możemy podzielić na kilka grup, jednak najczęściej rozróżniamy je na podstawie rodzaju materiału użytego do ich budowy. Mogą być zatem:

 • murowane – to kominy tradycyjne zbudowane z cegły lub pustaków,
 • betonowe – wykonane z kształtek betonu lekkiego,
 • ceramiczne – zrobione z elementów składających się z dwóch warstw: wkładu wewnętrznego z ceramiki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej i obudowy zewnętrznej z keramzytobetonu (betonu lekkiego); wykończenie stanowi termoizolacja z wełny mineralnej,
 • stalowe – w ich skład wchodzą m.in.: rura wewnętrzna wykonana ze stali kwasoodpornej, rura zewnętrzna wykonana ze stali nierdzewnej oraz izolacja z wełny mineralnej.

Z czego składa się komin systemowy?

 • Z obudowy, która chroni urządzenie odprowadzające spaliny oraz dym poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji komina od środka.
 • Z rury ceramicznej i kształtek, których zadanie polega na odprowadzaniu spalin oraz dymu. Powinny być one przystosowane do bardzo wysokich temperatur, a także charakteryzować się odpornością na działanie spalin i kondensatu.
 • Z izolacji termicznej, która znajduje się w kominach na paliwa stałe.
 • Z obejm centrujących, które są montowane w kominach powietrzno-spalinowych kotłów gazowych.
 • Z akcesoriów montażowych.

Zalety systemów kominowych

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie systemów kominowych znacznie ułatwiają proces ich projektowania i montażu. Dodatkowymi zaletami są:

 • szybka i łatwa instalacja – ze względu na prefabrykowane, gotowe do złożenia części,
 • uniwersalność – są kompatybilne z większością systemów grzewczych oraz zajmują mniej miejsca niż kominy murowane,
 • estetyka – system kominowy można częściowo dopasować do indywidualnych upodobań estetycznych, uwzględniając w tym kolor elewacji,
 • bezpieczeństwo – elementy systemów kominowych wykonane są z ognioodpornych i kwasoodpornych materiałów, dodatkowo posiadają wszelkie niezbędne izolacje, a producenci kominów zapewniają wieloletnie gwarancje zakupu.

198826771_293167549119602_4924839825279322884_n

Jaki system kominowy wybrać?

Wybierając odpowiedni system kominowy, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na posiadane przez niego certyfikaty, m.in. deklarację właściwości użytkowych. Niezwykle ważne jest, aby komin systemowy dobierany był do urządzenia grzewczego, nigdy odwrotnie. Musimy również zwrócić uwagę na charakter pracy komina (dymowe, spalinowe, wentylacyjne). Wybór systemu kominowego to skomplikowane zadanie, dlatego warto pomyśleć nad skorzystaniem z pomocy fachowców, którzy skutecznie pomogą połączyć estetykę z użytkowością i bezpieczeństwem komina.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy oraz który system kominowy wybierzemy, nie można zapominać o regularnych przeglądach technicznych! Tylko w ten sposób mamy gwarancję bezpieczeństwa i prawidłowego działania całej instalacji grzewczej. Przeglądy kominiarskie powinno się przeprowadzać raz w roku. Wyjątek stanowią systemy kominowe ogrzewające mieszkanie paliwem stałym. W tym przypadku należy przeprowadzać je cztery razy do roku.

System kominowy jest niezbędny w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku. Niestety wybór nie jest prosty, a podczas poszukiwań nasuwa się wiele pytań, na które często ciężko nam odpowiedzieć. Warto zwrócić się wtedy do specjalisty, który pomoże w wyborze odpowiedniego systemu kominowego, zwracając uwagę na eksploatację, budowę oraz wykończenie.