Czyszczenie kominka. O czym trzeba pamiętać?

kominek wolnostojący z miejscem na opał

Czyszczenie kominka jest niezbędną czynnością zwłaszcza przed sezonem grzewczym, ale też po jego zakończeniu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo zadbać o urządzenie, aby przez cały rok wyglądało estetycznie i było przede wszystkim bezpieczne. Na wstępie możemy powiedzieć, że czyścić należy nie tylko samą szybę, lecz także wkład kominkowy. Co należy wiedzieć o pielęgnacji całego systemu grzewczego? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Kominki – jak je czyścić?

Czyszczenie kominka oraz sprawdzenie potencjalnych uszkodzeń bądź przejrzenie zużytych uszczelek to czynność obowiązkowa przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego. Nie można o tym zapominać, gdyż jest to podstawa bezpiecznego korzystania z kominka. Okazuje się, że sadza zalegająca w palenisku, na drzwiczkach bądź w przewodzie kominkowym może być niebezpieczna. W niektórych sytuacjach zapala się, co w najlepszym wypadku prowadzi do cofania się dymu do pomieszczenia. Natomiast w najgorszym może wywołać pożar – właśnie dlatego bardzo istotne jest czyszczenie kominka. Odpalenie go z sadzą i popiołem z poprzedniego sezonu skończy się co najmniej kompleksowym sprzątaniem. Specjaliści zalecają czyścić instalacje i wkłady kominkowe z zabrudzeń przed każdym sezonem grzewczym, a kolejno raz na trzy miesiące. Nie każda osoba jednak wie, jak to robić.

  1. Podstawowym krokiem jest wyczyszczenie kominka w środku za pomocą drucianej szczotki. Należy odczekać minimum parę dni po ostatnim paleniu. Nawet w przypadku gdy palenisko wygląda na wygaszone oraz ostudzone, na dnie mogą zalegać żarzące się fragmenty.
  2. Czyszczenie kominka z popiołu będzie najbezpieczniejsze wtedy, kiedy ma się gwarancję, iż nie poparzy się rąk, a ponadto sprzęt nie zostanie zniszczony.
  3. Popiół z paleniska można wyczyścić na różne sposoby. Eksperci zalecają jednak, żeby podczas sezonu jesienno-zimowego na dnie pozostawić niewielką ilość popiołu. Stanowi on świetną warstwę izolacyjną, która skutecznie chroni podłogę przed działaniem wysokiej temperatury. Po sezonie popiół należy jednak usunąć.

sprzątanie popiołu z kominka

Czyszczenie kominka – zadbaj także o szybę

Praktycznie każda osoba uwielbia obserwować strzelające, ciepłe płomienie w palenisku. Jest to jedna z największych przyjemności podczas zimy. Trzaskający ogień, kubek gorącego napoju, grube skarpety i przyjemne ciepło to zdecydowanie jedno z najmilszych doznań w czasie zimy. W przypadku gdy szyba jest zabrudzona, z przyjemności nici – z tego powodu istotne jest dokładne jej wyczyszczenie. Czym to zrobić?

Idealne są do tego specjalne preparaty. Wystarczy spryskać szmatkę lub gąbkę preparatem czyszczącym, rozprowadzić go po szybie i odczekać kilka minut. Okazuje się, że mieszanka chemicznych substancji powinna rozpuścić nawet najbardziej oporny brud. Na samym końcu trzeba tylko przetrzeć szybę wilgotną ścierką i gotowe! Nie zaleca się spryskiwanie szyby bezpośrednio, gdyż płyn może dostać się na uszczelki, powodując ich stwardnienie (szybsze ich zużycie). Twarde uszczelki nie są elastyczne i z tego powodu szyba kominkowa może pęknąć, bo nie ma możliwości się odpowiednio rozszerzać podczas palenia. Ważne jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza że chemiczne preparaty mogą być szkodliwe dla skóry oraz oczu. Z tego powodu przed wyczyszczeniem należy zaopatrzyć się w okulary ochronne oraz rękawice – pozwolą one ochronić wrażliwe części ciała przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Do czyszczenia należy wybierać akcesoria wykonane z odpowiednich materiałów: w przypadku ściereczki tkanina musi być miękka i delikatna, a jeśli użyjemy szczotki – jej włosie nie może być zbyt sztywne, by nie zarysować szklanej powierzchni szyby. W ten sposób unikniemy przykrej sytuacji w postaci przypadkowego jej uszkodzenia, co prowadziłoby w konsekwencji do zaburzenia estetyki całego kominka.

Kominek może być naprawdę sporym udogodnieniem w przestrzeni domowej – tworzyć niesamowity klimat zimową porą, ale i służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania. Jest jednak warunek, który należy spełnić, aby urządzenie działało prawidłowo, było estetyczne i przede wszystkim bezpieczne – należy o nie odpowiednio zadbać. Warto podchodzić do tego rozważnie, zgodnie z zaleceniami producenta, aby móc cieszyć się kominkiem przez wiele lat. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu, wymianie wkładów kominkowych oraz wykonywaniu przeglądów technicznych. Wszystkie te czynności zdecydowanie wpłyną na przedłużenie jego żywotności.