Instalacje kominkowe i ogrzewanie domów drewnianych

kominek-1-1200x1200

Wykonane z drewna domy w stylu kanadyjskim, skandynawskim lub niemieckim zaczynają cieszyć się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jest to bowiem dostępna w atrakcyjnej cenie alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Konstrukcje tego typu są zaskakująco wytrzymałe, doskonale się prezentują, a ponadto charakteryzują się bezwładnością cieplną, która ułatwia ich ogrzewanie. Czy jednak w drewnianym domu można bezpiecznie zamontować instalację kominkową? W jaki sposób zapewnić ciepło w tego typu budowli?

Kominek w drewnianym domu, czyli tradycyjne rozwiązanie

Domy wykonane z drewna jawią się w naszych wyobrażeniach jako wyjątkowo przytulne i komfortowe. Materiał ten nie tylko świetnie się prezentuje, ale też nawiązuje stylistycznie do rozwiązań budowlanych sprzed lat, dlatego często drewniane domki kojarzą nam się z górskimi schroniskami bądź pięknymi leśnymi chatkami. To wrażenie może zostać spotęgowane przez zamontowanie w takiej konstrukcji odpowiedniego kominka. I choć wydawać się może, że to wyjątkowo ryzykowne rozwiązanie ze względu na łatwopalność drewna, to wszelkie obawy są bezpodstawne – wolnostojący, zamknięty kominek możemy bezpiecznie zamontować właściwie w każdym wykonanym z drewna domu. Niestety powinniśmy jednak zrezygnować z urządzeń otwartych, gdyż zbłąkana iskra lub żar mogą doprowadzić do zaprószenia ognia.

kominek2-1024x684

Odpowiednie środki bezpieczeństwa

Decydując się na montaż kominka w drewnianym domu, powinniśmy zachować pewne środki bezpieczeństwa. Warto zadbać o to, by podłoga w jego bezpośrednim sąsiedztwie (na pięćdziesiąt centymetrów od urządzenia) była wyłożona niepalnym materiałem. Ponadto sam kominek nie może przylegać bezpośrednio do ściany – świetnym pomysłem może okazać się wyłożenie powierzchni dedykowaną membraną, która nie tylko pomoże zabezpieczyć otoczenie piecyka, ale też odbije ciepło w kierunku pomieszczenia. Jest jeszcze jeden sposób, który pomoże zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z wolnostojącego kominka – regularne czyszczenie z zalegającej, tworzącej zatory sadzy. Ponadto utrzymywanie urządzenia w dobrym stanie zwiększy jego wydajność.

Czy kominek wystarczy do ogrzania domu z drewna?

Przejdźmy do najważniejszej kwestii – czy wolnostojąca koza wystarczy do ogrzania całego domu? Niestety jest to raczej niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z tworzącego cudowny, przytulny klimat kominka. Wystarczy postawić na system dystrybucji gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym. Pierwsze z wymienionych rozwiązań opiera się na wykorzystaniu sieci przewodów powietrznych, które wtłaczają ogrzane powietrze do pomieszczeń naszego domu. Niestety, wadą tego systemu jest fakt, że nie zapewnia on dostępu do gorącej wody. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na drugie z przytoczonych przez nas rozwiązań. Kominek tego typu ogrzewa wodę i rozprowadza ją, podobnie jak w tradycyjnym systemie c.o., przez rury do grzejników.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Dobrym rozwiązaniem może okazać się także połączenie kominka z innymi systemami ogrzewania, takimi jak piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, pompa ciepła, a także folie oraz maty grzewcze. Dzięki temu nie tylko bez problemu zapewnimy komfortową temperaturę oraz dostęp do gorącej wody w całym domu, ale też zachowamy klimatyczny, idealnie prezentujący się w salonie wolnostojący kominek, który stanie się świetnym uzupełnieniem głównego systemu ogrzewania. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, biorąc pod uwagę fakt, że domy z drewna cechują się sporą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że tego typu konstrukcje wyjątkowo szybko się nagrzewają, ale ich ściany nie oddają temperatury

Montaż kominka to doskonały pomysł dla wszystkich osób, które chciałyby wpleść w wystrój swojego domu odrobinę przytulnego uroku. Wolnostojąca koza nie tylko będzie pięknie prezentować się w drewnianym salonie, ale też stanie się dodatkowym (a w odpowiednich przypadkach nawet głównym) źródłem ciepła. Oczywiście warto przy tym zachować odpowiednie standardy bezpieczeństwa, a montaż urządzenia powierzyć fachowcom. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że wolnostojące kominki świetnie sprawdzą się w niemal każdym drewnianym domu!