Rodzaje i zastosowanie kominów stalowych

komin do pieca gazowego

Wiele osób, których czeka remont bądź budowa domu może zastanawiać się, na jaki rodzaj komina warto się zdecydować. O ile tradycyjne rozwiązanie z wykorzystaniem murowanych przewodów kominowych może pasować do konkretnego, klasycznego stylu architektury budynku, tak coraz więcej osób preferuje bardziej nowoczesny charakter wykończenia. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kominy stalowe, które znacząco różnią się od tradycyjnych konstrukcji kominowych. Czy te różnice wpływają na ich funkcjonalność? W dzisiejszym wpisie dowiemy się, w jakich okolicznościach można postawić na tego rodzaju kominy oraz jakie posiadają one zalety.

Dlaczego stal?

Niektórym osobom może wydawać się dziwne, że do konstruowania kominów wykorzystuje się ten materiał. Warto jednak zauważyć, że stal wbrew pozorom dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami, które występują na całej długości tego typu konstrukcji. Dlaczego jeszcze stosuje się właśnie stal w produkcji kominów? Jest to bowiem materiał lekki i równocześnie wystarczająco wytrzymały. Odpowiednio dobrany rodzaj stali jest w stanie służyć wiele lat. Jednak co powoduje, że coraz więcej osób się na nie decyduje?

Porównanie z klasycznym kominem

Stalowe instalacje kominowe posiadają wiele cech, które powodują, że stają się one konkurencyjne dla tradycyjnych konstrukcji. Przede wszystkim idealnie nadają się do nowych systemów grzewczych. Pomimo że nie są one aż tak popularne, to ich instalacja jest o wiele tańsza i prostsza. Warto zauważyć także, iż proces budowy tradycyjnego komina jest niezwykle pracochłonny. Koniecznością jest dopilnowanie tego, aby był prawidłowo zespolony z konstrukcją budynku, niezależnie czy zlokalizowany jest on blisko ściany zewnętrznej, czy w centralnym punkcie domu. Z tego też względu warto się na nie zdecydować w momencie budowy nowego domu. Co jednak, jeśli stary komin nie nadaje się do nowego źródła ogrzewania bądź potrzeba go zbudować w innym miejscu?

Zalety kominów stalowych

Największą zaletą tego rodzaju instalacji kominowych jest łatwość ich montażu. Nie chodzi bynajmniej jedynie o składanie poszczególnych elementów, lecz o sam fakt, że nawet w trudno dostępnych miejscach można wyprowadzić taki przewód kominowy. Ta cecha przydaje się przede wszystkim w przypadku stawiania kominków w starszych budynkach. O wiele trudniej byłoby bowiem stawiać przy ich zewnętrznych ścianach nowy, murowany komin, ponieważ jest to spore wyzwanie dla wykonawców. W przypadku stalowych kominów możliwości ich zastosowania są mniej ograniczone, ponieważ poszczególne elementy są bardziej kompaktowe. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie przewodu kominowego przez otwory okienne lub inne, specjalnie wykonane w dogodnym miejscu.

kominy stalowe

Zaleta ta ma również inne oblicze, ponieważ w przypadku przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych starszego budynku często należy wymienić kocioł na taki o innych parametrach, spełniający normy dyrektywy Ecodesign. Z tego powodu może okazać się, że dotychczasowy komin nie jest dostosowany do parametrów pracy nowego pieca, a jego modernizacja będzie niemożliwa do przeprowadzenia. W takich przypadkach zastosowanie znajdują właśnie kominy stalowe. Specjaliści bez problemu mogą precyzyjnie dobrać komin o odpowiednich wymiarach oraz umieścić go w najbardziej odpowiednim miejscu, równocześnie nie naruszając zbytnio struktury budynku. Czy kominy stalowe posiadają jednak jakieś wady? Na pewno jest nią fakt, że komin musi być dobrany pod konkretny rodzaj spalanego paliwa.

Rodzaje stalowych instalacji kominowych

Wśród kominów stalowych wyróżnić można te wykonane ze stali kwasoodpornej, przeznaczonej do kotłów na paliwa płynne oraz ze stali żaroodpornej, która sprawdza się do kominków oraz kotłów na paliwa stałe. Podział ten wynika z innego składu produktów spalania różnego paliwa, na które każdy rodzaj stali reaguje nieco inaczej. Oprócz tego wśród kominowych instalacji stalowych wyróżnia się kominy jednościenne oraz dwuścienne. Ten pierwszy rodzaj stosuje się wewnątrz budynków, drugi zaś – lepiej izolowany – na zewnątrz. Czasem możliwe jest również przeprowadzenie przewodu stalowego w ramach renowacji starego komina murowanego. Co istotne, do niektórych rozwiązań grzewczych nie potrzeba czasem wysokiego komina, lecz np. przewodu powietrzno-spalinowego tak jak w przypadku kotłów gazowych. W takiej sytuacji tym bardziej powinno stawiać się na łatwe w montażu instalacje stalowe.

Pomimo że wiele osób decyduje się na klasyczne rozwiązania konstrukcyjne w kwestii budowy komina, to w większości przypadków można zdecydować się na stalowe instalacje. Tym bardziej ze względu na powszechną wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne warto rozpatrzyć montaż tego rodzaju przewodów kominowych. Rozpatrując wszystkie za i przeciw, docenić je powinni w szczególności ci, którzy zmuszeni są do remontu systemu grzewczego – wtedy kominy stalowe mogą okazać się lepszą alternatywą dla murowanych konstrukcji.