Kominek wolnostojący – czy to praktyczne rozwiązanie?

kominek-wolnostojacy

Osoby, które mogą pozwolić sobie na budowę kominka, stają przed dylematem, na jakiego rodzaju zabudowę lepiej się zdecydować. Do wyboru jest bowiem klasyczna konstrukcja zintegrowana ze ścianą pomieszczenia, jak i tzw. kominek wolnostojący. Należy zatem przeanalizować, które rozwiązanie może być dla nas korzystniejsze. Jako że drugi wariant jest rzadziej spotykany w polskich domach, warto zastanowić się, czy są konkretne powody takiej sytuacji.

Łatwość montażu oraz uniwersalne zastosowanie

Zanim znajdzie się jakieś wady tego rodzaju zabudowy, warto docenić kilka korzyści, z jakimi wiąże się ich instalacja. Kominki wolnostojące to przede wszystkim uniwersalność montażu, bowiem aby móc z nich korzystać, wystarczy tylko dostęp do wylotu kominowego, którym będą uciekać spaliny. Takie rozwiązanie w szczególności przydać może się w domkach letniskowych oraz altanach, w których dotychczas nie istniało żadne źródło ogrzewania. Wiele osób podczas przeprowadzania remontu takich obiektów zdaje sobie sprawę, że kominek to byłby świetny pomysł. Wystarczy wykonać otwór w zadaszeniu i przeprowadzić przez niego komin oraz połączyć go z ustawionym w budynku kominkiem. Wydaje się to niezwykle prostym zadaniem i tak zazwyczaj jest, dlatego też z łatwością stosuje się tego typu rozwiązanie w różnych przestrzeniach.

O uniwersalności kominków wolnostojących może świadczyć fakt, że spotyka się je zarówno w niewielkich budynkach, jak i w dużych, nowoczesnych willach. Doskonale nadają się jako jedyne źródło ogrzewania np. we wcześniej wspomnianych domach letnich oraz jako wsparcie dla c.o. w budynkach jednorodzinnych. Co więcej, można mieć styczność również z wykorzystaniem ich w przydomowych tarasach oraz ogródkach, jako doskonałe źródło ciepła w chłodniejsze wieczory wiosny, lata bądź jesieni. Czy kominki wolnostojące posiadają jeszcze inne, godne uwagi atuty?

Brak obudowy – brak problemu

Kolejną zaletą takich kominków jest fakt, że nie trzeba wykonywać ich obudowy. W porównaniu z tradycyjnymi modelami zintegrowanymi ze ścianą te wolnostojące są mniej kłopotliwą opcją. Prace wykończeniowe związane z budową zabudowy zwiększają dodatkowo koszty związane z montażem. Kominki wolnostojące sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie nie planuje się łączenia ich z instalacją grzewczą. Dlatego też doskonale nadają się jako dodatkowe źródło ogrzewania. Brak obudowy pozwala także na szybki demontaż kominka, co w przypadku zabudowanej komory spalania nie byłoby możliwe.

kominek-wolnostojacy-2

Kominki wolnostojące a ich wady

Pomimo wielu zalet ten rodzaj kominków posiada również wady. Jedną z największych jest ograniczenie w rozprowadzeniu produkowanego przez nie ciepła. W przypadku tradycyjnych kominków można zastosować bardziej rozbudowane systemy dystrybucji energii cieplnej. Oczywiście w takim przypadku specjaliści od montażu są w stanie dostosować każdy kominek do ogrzewania całego domu oraz wody użytkowej, natomiast bliskość ściany wraz z istniejącymi już instalacjami powoduje, że zadanie jest łatwiejsze do wykonania oraz pozwala osiągnąć lepszy wynik sprawności kominka. Wyjątek stanowią nowo budowane domy, w których planuje się realizację takiej konstrukcji już na samym początku.

Kolejnym powodem, dla którego wolnostojący kominek może nie być praktycznym rozwiązaniem to ograniczona wielkość komory spalania. Ta cecha wpływa również bezpośrednio na mniejszą moc grzewczą, osiąganą przez kominki wolnostojące, w porównaniu do tych standardowych, zintegrowanych ze ścianą. Wynika to bezpośrednio z ograniczeń technicznych, dlatego też jeśli zależy nam na dużej komorze spalania, a także wysokiej sprawności oraz mocy należy pozostać przy klasycznych rozwiązaniach.

Dodatkową wadą może być również mniejsza możliwość składowania opału w pobliżu kominka. Jeśli nie zdecydujemy na dodatkową zabudowę kominka wolnostojącego, zazwyczaj jedyne miejsce na opał znajduje się pod kominkiem lub z jego boków. W przypadku kominka zlokalizowanego pod ścianą istnieje więcej opcji skonstruowania specjalnych półek na drewno, bardziej praktycznych i pojemnych.

Kominek wolnostojący do doskonała opcja dla osób, które chcą szybko uporać się z jego montażem oraz dla tych stawiających na brak zabudowy. To także świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy zastosować ogrzewanie w budynkach sezonowych. Jednakże wolnostojące kominki nie sprawdzą się we wszystkich domach. Dlatego też warto przeanalizować swoje oczekiwania wobec nich oraz skonsultować się ze specjalistami. Wiedząc, jak chcemy korzystać z kominka, podejmiemy słuszną decyzję.