Charakterystyka kominków z płaszczem wodnym

2014-05-29-16.04.41-2_

Własny kominek to marzenie wielu osób. Żarzące się palenisko, trzask drewna i przyjemne, promieniujące ciepło to faktycznie relaksująca wizja. Jednakże warto sprawić, aby taka inwestycja była nie tylko elementem dekoracyjnym czy umilającym chłodne wieczory, lecz także aby spełniała praktyczne funkcje. Z tego też powodu powinno brać się pod uwagę możliwości grzewcze kominków – a te są niemałe. Jak zatem można wykorzystać ich potencjał? Jedną z opcji jest konstrukcja tzw. płaszcza wodnego. Czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie daje korzyści?

Popularne rozwiązania

Do najczęściej stosowanych technologii rozprowadzających ciepło z kominka należą dystrybucja ciepłego powietrza oraz właśnie wspomniany płaszcz wodny. Jak same nazwy wskazują, opierają się one na różnym medium. Pierwsze rozwiązanie bazuje na układzie ogrzewającym powietrze, które odbiera energię cieplną z komory spalania. Dalej jest ono przekazywane rurami z systemem grawitacyjnym opierającym się na zjawisku konwekcji oraz wyporu termicznego. Istnieje również system wymuszonego obiegu gorącego powietrza, jednak potrzebuje on zastosowania wentylatorów. Takie rozwiązanie staje się niezbędne w przypadku chęci ogrzewania pomieszczeń znacznie oddalonych od kominka. Jeśli natomiast chciałoby się ogrzewać nie tylko powietrze w budynku, lecz także wodę użytkową, warto w tym momencie zwrócić uwagę na technologię płaszcza wodnego.

Aby rozpoznać różnice, warto zauważyć, że tradycyjne kominki posiadają palenisko, komorę spalania, odpowiednio skonstruowany przewód kominowy oraz zazwyczaj dodatkowy dolot powietrza z zewnątrz. Taki kominek oddaje ciepło poprzez bezpośrednie promieniowanie, a także przez przylegające do komory spalania, jak i komina ściany. W przypadku kominka z płaszczem wodnym jest inaczej. W celu ograniczenia strat ciepła zazwyczaj stosuje się system z zamkniętą komorą spalania, a przynajmniej nie zaleca się tej całkowicie otwartej. Konstrukcja odbiorników ciepła składa się z podwójnego płaszcza wypełnionego wodą umieszczonego nad komorą spalania, a także z rur oraz wężownicy okalającej kominek. Czasem stosuje się nawet ruszt z wkładem wodnym, co znacząco podwyższa sprawność całego systemu. Jest to więc rozwiązanie maksymalnie wykorzystujące wyprodukowaną energię termiczną.

IMG_20200723_113942_1_1

Cechy płaszcza wodnego

Największą zaletą wykorzystania kominka jako źródła ciepła do ogrzewania domu oraz wody użytkowej jest wsparcie głównego systemu ogrzewania. Niektórzy sam fakt, że należy tworzyć dodatkową instalację wraz z budową kominka, rozpatrują jako wadę. Jednakże postawienie na tradycyjny kominek pozbawiony jakichkolwiek wymienników ciepła oraz systemu rozprowadzania byłoby energetycznym marnotrawstwem. Co więcej, można spotkać się również z opinią, że wadą systemu z płaszczem wodnym jest konieczność podłączenia go do sieci elektrycznej (ze względu na sterowniki i pompy). Niemniej jednak większość sprawnych oraz wydajnych systemów grzewczych nie może się już obejść bez prądu, stąd też ten argument nie powinien zniechęcać fanów kominków.

Dodatkową zaletą jest możliwość ogrzewania wody użytkowej, ponieważ drugi, również popularny system dystrybucji gorącego powietrza, uniemożliwia uzyskanie c.w.u. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość łatwego podłączenia rur rozprowadzających wodę z obecnym układem istniejącego już c.o. W ten sposób można zdecydować się na budowę kominka z płaszczem wodnym nawet w starszych domach. Warto mieć również na uwadze, że płaszcz wodny i zastosowane równocześnie najnowsze rozwiązania tego rodzaju systemów grzewczych powodują, że sprawność zwykłego kominka może znacząco wzrosnąć. Kominek z otwartym paleniskiem osiąga zazwyczaj sprawność na poziomie 25-30%, z wkładem do około 70%, a z systemem dystrybucji gorącego powietrza – maksymalnie do ponad 80%. Natomiast kominek z płaszczem wodnym może osiągać nawet 90% sprawności. Oczywiście zależy to od zastosowanych technologii – im bardziej nowoczesne, tym może być ona wyższa.

Kominek z płaszczem wodnym to doskonały kompromis pomiędzy wymarzonym wystrojem wnętrza a praktycznym wykorzystaniem potencjału grzewczego. Oczywiście posiadanie kominka zawsze wiąże się z koniecznością składowania opału, lecz dla fanów palenia drewnem raczej nie będzie to rozpatrywane jako wada. Jedynie sadza i pył mogą początkowo odstraszać, jednak jeśli ktoś marzy o domowym palenisku od lat, raczej jest świadomy konsekwencji takiego wyboru. Jeśli zatem pragniemy zbudować we własnym domu kominek, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zainstalować płaszcz wodny.