Kominki do domów letniskowych

274910590_463031385466550_3236757931866606033_n-1200x1200

Wśród Polaków coraz bardziej widoczny jest zwrot ku naturze. Przejawia się to znacznym zwiększeniem popytu na wszelkie działki rekreacyjne, ogródki działkowe czy nawet nieużytki, które można zagospodarować w ciekawy sposób. W związku z tym każdemu marzy się domek letniskowy lub chociaż altanka, w której można się schronić nie tylko w ciągu dnia, lecz również nocować. Z tego względu istotne jest, aby zapewnić sobie w takim obiekcie źródło ciepła, ponieważ letnie noce również potrafią być zimne. W takiej sytuacji warto postawić na efektowny kominek opalany drewnem, który nie tylko da ciepło, lecz również uprzyjemni wieczory. Czym się zatem kierować przy jego wyborze?

Kominek to nie tylko ogrzewanie

Przede wszystkim warto zastanowić się, z jakiego powodu chcemy zainwestować w taki rodzaj źródła ciepła. Kominek to wydajny system grzania nie tylko samego budynku, lecz także – przy zastosowaniu odpowiedniej technologii – wody użytkowej. Oprócz funkcji grzewczej kominki spełniają również rolę głównego elementu dekoracyjnego, często umieszczanego w centralnej części dziennej. Zależnie od stylu, w którym domek letniskowy został urządzony, do budowy kominka można wykorzystać takie materiały jak cegła lub kamień.

Czynniki wpływające na wybór kominka

Większość osób, które podjęły decyzję o zakupie kominka, może stać przed dylematem, jak dokładnie powinno wyglądać ogrzewanie nim domku letniskowego. W tym momencie należy wybrać metodę rozprowadzania ciepła uzyskanego ze spalanego drewna. Zależy to nie tylko od wielkości ogrzewanej przestrzeni, lecz także od częstotliwości użytkowania domku. Jeśli kominek powinien ogrzać niewielki salon z aneksem kuchennym i ewentualnie małą łazienkę, to wystarczający może okazać się ten ogrzewający otoczenie poprzez promieniowanie. W ten sposób można zbudować mały kominek bądź postawić wolnostojącą kozę – nie zajmą one dużo miejsca i równocześnie bez problemu ogrzeją najbliższe otoczenie. Co więcej, na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które spędzają w domku bądź altance jedynie sezon letni.

244606134_370787511357605_5632352528651628642_n

Inaczej sprawa ma się w przypadku większych domów letniskowych. Czasem taki budynek posiada kilka pokoi, osobną kuchnię, dużą łazienkę czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Kominek, mający za zadanie ogrzać tak dużą przestrzeń wyłącznie poprzez promieniowanie, może nie wystarczyć. Decydując się na ogrzewanie kominkiem większych przestrzeni, warto postawić na jedno z dwóch popularnych rozwiązań. Pierwszym i łatwiejszym do zrealizowania jest system dystrybucji gorącego powietrza. To inaczej układ nawiewów, które dostarczają ciepłe powietrze do każdego miejsca w tego rodzaju domku.

System taki umożliwia odbieranie energii cieplnej wyprodukowanej przez kominek i rozprowadzanie jej po całym budynku. Jego układ opiera się na promienistej sieci przewodów powietrznych, które zazwyczaj dzięki urządzeniu nawiewowemu wtłaczają ogrzane powietrze do pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie na układ rekuperacji, jednakże istotne jest wtedy dopilnowanie, aby kominek posiadał niezależny, dostęp do świeżego powietrza. Z tego powodu, a także ze względów bezpieczeństwa, lepiej zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów wykonujących systemy ogrzewania bazujących na kominkach.

Cechy kominka a wymagania użytkowe

Istnieje jednak jeden powód, dla którego takie rozwiązanie nie będzie korzystne. Jeśli chcemy zarówno ogrzewać dom, jak i wodę użytkową – system DGP niestety się nie sprawdzi. W takim przypadku należy postawić na kominek z płaszczem wodnym. Wtedy odbieranie energii cieplnej polega na ogrzewaniu wody i rozprowadzaniu jej poprzez rury grzewcze i grzejniki, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym systemie c.o.

Kominki i domki letnie to wręcz duet idealny. Obecność w domu uroczego paleniska pozwala cieszyć się ze wspólnych chwil nawet podczas niekorzystnej pogody, która uniemożliwia np. rozpalenie ogniska na zewnątrz. To również możliwość przebywania w takim domku niemalże przez cały rok. Warto więc mieć odpowiednio zaaranżowane tego typu miejsce, które nie tylko posłuży jako przestrzeń dla letniej rekreacji, lecz również sprawdzi się jako samotnia na jesienne wieczory. Wtedy trzask palonego drewna i przyjemne ciepło jeszcze bardziej będą sprzyjać wyciszeniu i zrelaksowaniu się.