Czym zabudować domowy kominek?

274898566_462856875484001_8811964592599654967_n-1200x1200

Obudowa kominka domowego jest bardzo istotnym elementem aranżacji wnętrza. Swoim stylem wykończenia musi pasować do reszty pomieszczenia oraz nie powinna przytłaczać rozmiarem. Oprócz tego dobrze byłoby, gdyby obudowa pełniła funkcję nie tylko estetyczną, ale również ochraniała sam piec oraz domowników, zapobiegając potencjalnemu poparzeniu. Jest to szczególnie istotne, kiedy w domu mieszkają dzieci czy zwierzęta.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Pierwszą i podstawową cechą obudowy kominka powinna być niepalność. Wszystkie produkty bez atestów bądź konkretnej nazwy materiału czy wątpliwego pochodzenia nie są dobrym rozwiązaniem — w końcu mamy do czynienia z jednym z żywiołów, z którym nie ma żartów, a zachowanie wszelkiej ostrożności jest niezwykle ważne. Nie oznacza to jednak, że zabudowa kominka musi być nieatrakcyjna wizualnie lub nie pasować do stylu wnętrza. Obecnie producenci proponują tyle ciekawych rozwiązań i surowców do wykonania obudowy kominka, że z łatwością można dobrać takie, które będą idealnie komponować się z wystrojem wnętrza, w każdym możliwym stylu.

Do materiałów polecanych do stworzenia idealnej obudowy należą:

  • kamienie dekoracyjne, takie jak marmur czy granit – wyjątkowo trwałe i bardzo efektowne, występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz posiadają naturalne, niepowtarzalne użylenia. Świetnie przewodzą ciepło, równomiernie je rozkładając;
  • piaskowiec – również należy do kamieni ozdobnych, występuje w przepięknych beżowych barwach. Jest znacznie bardziej miękki i chłonny, co niestety sprawia, że trudniej go wyczyścić;
  • beton architektoniczny – trwały i dobrze przewodzący ciepło materiał. Przy tworzeniu betonowej mieszanki można dodać do niej dowolne barwniki lub dodatki, dzięki którym obudowa będzie idealnie dopasowana do koloru i stylu wnętrza. Idealnie sprawdzi się w loftowych i surowych pomieszczeniach;
  • cegła oraz płyta szamotowa – ognioodporna i dobrze akumulująca ciepło, co sprawia, że kominek będzie oddawał je na długo po wygaszeniu;
    ognioodporne płyty z krzemianu wapnia – mogą stanowić zarówno izolację, jak i obudowę kominka. Można je dowolnie wykończyć – pomalować na ulubiony kolor lub położyć na nich kafelki.

Klasyczne drewno

Drewniane obudowy kominków są piękne i świetnie pasują do rustykalnych wnętrz, lecz budzą wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że drewno absolutnie nie nadaje się jako materiał okrywający kominek, między innymi ze względu na wysoką łatwopalność. Poza tym, pod wpływem nagrzewania, uwalnia ono substancje lotne, które mogą być szkodliwe dla mieszkańców.

Pomimo tych niepokojących aspektów drewniana obudowa może być bezpieczna, ale tylko w określonych przypadkach i przy spełnieniu dodatkowych warunków. Piec, który może zostać obudowany drewnem, musi być „zimny”, co oznacza, że pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą powinien znajdować się dodatkowy materiał izolacyjny. Nie jest to takie oczywiste, gdyż tego typu technika jest stosowana jedynie w małych pomieszczeniach oraz w przypadku, kiedy kominek ma pełnić funkcję ozdobną i nadającą przytulny klimat, aniżeli być jedynym źródłem ogrzewania.

Płyta kartonowo-gipsowa

Płyta kartonowo-gipsowa jest godnym uwagi rozwiązaniem ze względu na możliwości jej formowania. Można stworzyć dowolny kształt kominka pasujący do wnętrza — nawet formy półokrągłe. Niestety tak samo, jak w przypadku obudowy drewnianej, karton-gips należy do materiałów łatwopalnych i może stwarzać zagrożenie pożarowe. Przy wyborze tego rodzaju zabudowy należy zwrócić uwagę na właściwości danej płyty. Istnieją bowiem ich ognioodporne odpowiedniki, zawierające włókno szklane. Oprócz tego trzeba je zabezpieczyć, aby nie dotykały bezpośrednio ścian kominka. Najlepsza do tego będzie niepalna wełna mineralna zabezpieczona dodatkowo folią aluminiową. Pomimo swoich właściwości ułatwiających dowolne uformowanie obudowy kominka, płyta kartonowo-gipsowa, jest coraz rzadziej wykorzystywanym materiałem. Jej miejsce zastąpiła wyżej wspomniana ognioodporna płyta krzemianowa.

Materiał obudowy powinien zostać uwzględniony już podczas projektowania całego systemu grzewczego — nie jest to jedynie kwestia stylu, a złożony proces wymagający dokładnego zaplanowania. W zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnił piec, surowiec, z którego będzie wykonana obudowa, musi być z nim kompatybilny. Nie każdy materiał może zostać wykorzystany przy wszystkich rodzajach kominków. Te gromadzące ciepło i nagrzewające się (często stosowane w przypadku domów ogrzewanych drewnem), wymagają odpowiedniej obudowy wykonanej z bezpiecznych, niepalnych materiałów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który przedstawi najlepsze rozwiązania, dopasowane do rodzaju ogrzewania, wielkości pomieszczenia oraz budżetu.