Kominek, a ogrzewanie podłogowe

greg-rosenke-peX17WCbghU-unsplash-min-1

Ogrzewanie podłogowe to popularna już metoda rozprowadzania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Pozwala na szybkie wysychanie świeżo umytych podłóg, a co za tym idzie, zapobiega jej zawilgoceniu. Zapewnia jednak przede wszystkim równomierne ogrzewanie każdego pomieszczenia. Czy tego rodzaju rozwiązanie może być zastosowane równocześnie z kominkiem? Najlepiej sprawdzić i przeanalizować, czy w każdej sytuacji będzie to wskazane rozwiązanie.

Ogrzewanie podłogowe – charakterystyka

Warto zastanowić się, czym dokładnie jest i jak działa ogrzewanie podłogowe. Jest to nic innego jak sieć rurek równomiernie rozłożonych pod podłogą. Są one podłączone do układu grzewczego, zazwyczaj tradycyjnego systemu c.o., którego źródłem ciepła jest oczywiście piec. Najczęściej jest to urządzenie na różnego rodzaju paliwa stałe, takie jak drewno, węgiel, miał czy pellet. Niezależnie od spalanych surowców, układ rozprowadzający ciepło działa tak samo jak w przypadku zastosowania tradycyjnych kaloryferów. Mówiąc w dużym uproszczeniu – ciepła woda, ogrzana przez kocioł, płynie rurami i wymienia się z wodą zimną, przez co budynek jest stopniowo ogrzewany.

Tak samo działa to w przypadku rurek pod podłogą. Co ciekawe, ogrzewanie tą metodą jest jednak bardziej wydajne, ponieważ lokalizacja kaloryferów czasem przyczynia się do nierównomiernej dystrybucji energii cieplnej – zazwyczaj usytuowane są one pod oknami, które, jak wiadomo, szybko pobierają ciepło. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura podnosi się na całej powierzchni pomieszczenia oraz maksymalnie w najniższym jego punkcie. Wtedy do akcji wkracza konwekcja i pomieszczenie zostaje dzięki temu szybko, a także skutecznie ogrzane. Jednak co w przypadku, jeśli oprócz zastosowania takiego systemu, chcielibyśmy zainstalować kominek?

Kominek – ciekawe rozwiązanie

W przypadku zastosowania kominka w domu z równoczesnym rozprowadzeniem rurek podpodłogowych wiele osób ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie ma w ogóle szansę działać. Jednak warto zastanowić się, jakie dodatkowe opcje są dla nas dostępne. Kominek, jako źródło ciepła, również może przekazywać je dalej, a dzieje się to za sprawą tzw. płaszcza wodnego. Jest to nazwa dla układu znajdującego się nad kominkiem. Okala on kominek i odbiera zgromadzoną energię cieplną. Jak można się łatwo domyślić, działa to podobnie jak w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe.

Czy zatem warto postawić wyłącznie na ogrzewanie kominkiem i rozprowadzanie ciepła za pomocą ogrzewania podłogowego? Wszystko zależy od gabarytów budynku. Jeśli pomieszczeń jest niewiele, to zapotrzebowanie na ciepło również będzie niewielkie, a to sprawia, że sam kominek w zupełności wystarczy. Także w przypadku niewielkich domów letnich kominek z ogrzewaniem podłogowym to rozwiązanie idealne.

Jednakże pomijając względy typowo praktyczne, czasem chodzi wyłącznie o estetykę i chęć posiadania eleganckiego kominka. Wiele osób decyduje się właśnie na niego, ponieważ chce spędzać czas na wpatrywaniu się w płomienie palących się kawałków drewna, słyszeć jego trzask i napawać się zapachem drewna składowanego w pobliżu. Często takie osoby posiadają już sprawny system ogrzewania, a kominek służy jako dekoracja, jak również element budujący nastrój w pomieszczeniu. Natomiast jeśli istnieje taka możliwość, warto wykorzystać maksymalne jego potencjał. W tym momencie właśnie należałoby rozpatrzyć rozprowadzanie ciepła za pomocą ogrzewania podłogowego. Nawet przy istniejącym już układzie centralnym, montaż kominka z płaszczem wodnym i podłączenie go do rurek pod podłogą ma sens. Może być to bowiem istotne wsparcie w przypadku wyjątkowo chłodnych miesięcy w okresie zimowym. Co więcej, można zdecydować się wyłącznie na ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach z kafelkami, w sąsiedztwie salonu z kominkiem. Jak wiadomo, kafelki szybko tracą ciepło, a chodzenie boso po nich stałoby się o wiele przyjemniejsze w momencie ich ogrzania, np. w łazience. Z tych względów najlepiej montaż kominka połączyć z generalnym remontem – wtedy będzie łatwiej i taniej umieścić ogrzewanie podłogowe oraz podłączyć je do instalacji płaszcza wodnego.

Jeśli od dawna marzymy o kominku, a słyszy się dookoła, że to strata czasu i pieniędzy, warto udowodnić, że stwierdzenia te nie mają racji bytu. Doskonałym wykorzystaniem ciepła, które produkuje kominek, jest połączenie go właśnie z ogrzewaniem podłogowym. Jak widać, można połączyć przyjemne z pożytecznym i zyskać nie tylko wspaniałą ozdobę salonu, lecz również dodatkowe źródło ciepła w domu.