Zalety pieców pelletowych

IMG_20170803_121902_-1200x2133

Popularność w Polsce kotłów na pellet nie słabnie, co dodatkowo skłania do zastanowienia się nad słusznością wyboru właśnie takiego systemu grzewczego. W momencie podjęcia decyzji o wymianie istniejącego kotła, czy to ze względu na jego zużycie, a także niespełnianie już wymogów UE w kwestii klasy, czy poziomu emisyjności według Ekoprojektu, warto zwrócić uwagę właśnie na piece pelletowe. Z jakich jeszcze powodów powinno się zdecydować na tego rodzaju ogrzewanie?

Przede wszystkim — ekologia

Wśród wielu osób może panować przeświadczenie, że jeśli jakiś system ogrzewania opiera się na spalaniu, to na pewno nie mieści się on w założeniach proekologicznych. Jednakże kotły pelletowe dostępne na rynku muszą spełniać wymogi tzw. Ekoprojektu, czyli dyrektywy wydanej przez organy unijne, określającej parametry pracy urządzeń grzewczych. W tym momencie też okazuje się, że producenci kotłów pelletowych byli w stanie zaprojektować je w taki sposób, aby nie tylko dostosować się do tych przepisów, lecz również zwiększyć wygodę ich użytkowania.

Czysty piec i kotłownia?

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest umożliwienie zachowania wysokiej czystości nie tylko samego kotła, lecz również pomieszczenia gospodarczego, w którym jest on zlokalizowany. Wynika to z podniesionej sprawności urządzenia, a co za tym idzie, wysokiego procentu wypalenia się opału. W efekcie popiołu jest stosunkowo niewiele. Równocześnie opróżnianie i czyszczenie takiego pieca jest niezwykle proste i szybkie, co skutecznie podnosi komfort jego użytkowania.

Co więcej, w tego rodzaju kotłach zastosowany jest układ, który za nas nie tylko rozpala i dogasza płomień w odpowiednim momencie, lecz również dozuje opał przy pomocy specjalnych podajników. Dzięki temu pellet spalany jest w odpowiednim tempie, również w zależności od preferencji użytkownika i ustawionej temperatury docelowej.

Łatwa wymiana źródła ogrzewania

Kolejną, niezwykle ważną zaletą jest możliwość łatwego zaadaptowania istniejącego układu c.o. pod nowy kocioł. Wynika to z tego, że dystrybucja energii cieplnej w budynku, w którym dotychczas korzystało się z tradycyjnych i przestarzałych pieców na paliwo stałe, opierała się na dokładnie tym samym nośniku, czyli ogrzanej wodzie, rozprowadzanej przy pomocy rur miedzianych. W związku ze zdecydowaniem się na piec pelletowy nie jest wymagana wymiana czy rezygnacja z całej istniejącej infrastruktury rur w budynku. Jedynie przy pojawiających się przesłankach, które wskazywałyby na jej zły stan techniczny, przewiduje się jej naprawę bądź wymianę, jednakże tego rodzaju instalacje często wykazują się długą żywotnością.

W przypadku zmiany na ogrzewanie elektryczne bądź powietrzne należy zmienić całą infrastrukturę ciepłowniczą, ponieważ dystrybucja energii cieplnej opiera się na innych zjawiskach, takich jak promieniowanie czy nawiewy — w przypadku wymiany kotła węglowego na piec pelletowy wystarczy jedynie dostosować kotłownię i cieszyć się z czystości oraz wysokiej wydajności nowego urządzenia.

Koszty inwestycji oraz opału

Kwestią sporną bywa czasem szacowanie kosztów inwestycji podczas wymiany źródła ciepła. Według niektórych opinii założenie kotła na pellet tylko w przypadku kosztu zakupu urządzenia oraz jego montażu jest dość niski, natomiast wydatki eksploatacyjne czy na opał w ogólnym rozrachunku są wysokie. Jednakże w porównaniu do innych ekologicznych rozwiązań koszty urządzeń, założenia nowej instalacji lub jej dostosowania czy też zużycie prądu mogą okazać się znacznie wyższe w porównaniu do kotłów na pellet.

Dzieje się tak, ponieważ powinno się uwzględniać wszystkie koszty na przestrzeni lat, w których będzie się użytkować dany system ogrzewania. Z tego względu mogą być one dosyć podobne, bądź nawet nieco niższe w przypadku kotłów. Wszystko natomiast zależne jest od odpowiedniego dobrania parametrów urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło. Dodatkową zaletą może być mniejszy, początkowy wkład finansowy, co znacząco zwiększa szanse na zrezygnowanie z przestarzałego systemu grzewczego na rzecz nowoczesnego, ekologicznego kotła pelletowego.

Jak widać, piece na pellet posiadają wiele zalet, pozwalających na proekologiczną postawę nawet tych osób, które nie są w stanie odłożyć dużej sumy pieniędzy na nowy, ekologiczny system grzewczy. Oprócz doskonałych parametrów pracy bowiem są zaliczane do urządzeń pracujących zgodnie z wyśrubowanymi normami unijnymi, i z tego też powodu mogą być instalowane w ramach polskiej pomocy rządowej pn. „Czyste powietrze”. Są to powody, dla których każdy może zdecydować się na taki rodzaj ogrzewania i cieszyć się jego wydajną pracą przez wiele lat.