Kominek – główne czy dodatkowe źródło ciepła?

20150209_090508-2_-1200x735

Odpowiednie ogrzewanie domu to dla inwestorów jeden z priorytetów podczas projektowania i budowy domu. Już na początkowych etapach należy wybrać technologię grzewczą oraz sposób dystrybucji ciepła za pomocą centralnego ogrzewania. Wśród rozważanych opcji często pojawia się ogrzewanie kominkowe. To wydajne oraz – co ważne dla inwestorów – tanie źródło ciepła i wspaniała ozdoba salonu, jednak czy jest odpowiedni do zastosowania jako jedyne lub główne źródło ciepła? To ryzykowny, jednak możliwy do realizacji pomysł.

Kominek jako główne źródło ciepła

Choć korzystanie z kominka jako głównego źródła ciepła może wydawać się ciekawym pomysłem, w rzeczywistości jest to najmniej korzystne rozwiązanie o wysokim stopniu ryzyka. Zgodnie z prawem sam kominek nie może być jedynym źródłem ciepła, o ile nie został połączony z instalacją grzewczą. Najpopularniejszą technologią w tym celu jest system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), bazujący na pracy elektrycznej turbiny. Inną opcją jest ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym, czyli połączenie paleniska z układem centralnego ogrzewania. Woda ogrzewana jest na podobnych zasadach, co w przypadku tradycyjnych pieców olejowych lub gazowych. Najbardziej nowoczesną technologię umożliwia połączenie ogrzewania kominkowego z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator pozwala na maksymalne wykorzystanie wyprodukowanego ciepła. Konieczne jest jednak umiejętne połączenie pracy rekuperatora z ogrzewaniem kominkowym, by uniknąć przegrzania budynku. Ogrzewanie kominkowe może być skuteczne pod warunkiem, że zostanie zainstalowane w niedużym budynku. Kominek powinien być wówczas zlokalizowany w centralnej części budynku.

20121003_173540

Kominek jako dodatkowe źródło ciepła

Opieranie się wyłącznie na kominku przy ogrzewaniu wnętrza całego budynku nie jest jednak wygodnym rozwiązaniem. Konieczne byłoby stałe uzupełnianie opału, a także jego prawidłowe przechowywanie. Pomieszczenie, w którym znajdowałby się kominek, szybko stałoby się zabrudzone, a poziom pyłu w powietrzu przekroczyłby dopuszczalne normy bezpieczeństwa. Jako podstawowe źródło ogrzewania warto więc wybrać bardziej wydajny i wygodny w użytkowaniu sposób, jak na przykład piec na pellet lub kocioł gazowy. Ogrzewanie kominkowe można wówczas traktować jako pomocnicze źródło ciepła w przejściowych porach roku – przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. Można przy jego pomocy także dogrzać budynek podczas największych mrozów, wspomagając tym samym pracę podstawowego systemu grzewczego, używać okazjonalnie – do ogrzania salonu podczas chłodnych wieczorów oraz dla stworzenia przyjemnego nastroju we wnętrzu. Kominek jako dodatkowe źródło ciepła to doskonały sposób na oszczędność – to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu, z którego można korzystać nawet poza sezonem grzewczym.

Choć kminek może stanowić podstawę instalacji grzewczej, najlepiej sprawdzi się jako dodatkowe lub awaryjne źródło ciepła. Korzystanie z niego jako głównego źródła ogrzewania dla całego budynku będzie wiązało się z szeregiem niedogodności. Użytkowanie kominka jako pomocniczego źródła ciepła pozwoli na zaoszczędzenie kosztów gazu, oleju lub paliw stałych, wykorzystywanych w kotłowni, na których lepiej oprzeć instalację centralnego ogrzewania. Ponadto żywy ogień w palenisku stworzy wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu, stając się oryginalną ozdobą wnętrza.