Piec na pellet – działanie, zalety i wady

piec na pellet

W związku ze zmianami klimatycznymi ekologia staje się bardzo ważnym wyznacznikiem podczas wyboru urządzenia grzewczego do domu. Piece węglowe są coraz chętniej zastępowane bardziej przyjaznymi dla środowiska naturalnego alternatywami – zarówno kotłami gazowymi, pompami ciepła, jak i ekologicznymi piecami na paliwa stałe. Wśród ostatnich największym zainteresowaniem cieszą się kotły na pellet. Paliwo pozyskiwane jest w procesie sprasowania odpadów drzewnych w postaci trocin i wiórów. W jego wyniku powstaje granulat, którego spalanie wytwarza niewielką emisję substancji smolistych oraz innych zanieczyszczeń do środowiska.

Jak działa automatyczny piec na pellet?

Inwestorzy mają do wyboru zarówno piece jednofunkcyjne, zasilające jedynie instalację centralnego ogrzewania, jak i wielofunkcyjne, odpowiedzialne także za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dodatkowej funkcjonalności dodają podajniki – na stałe złączone z piecem lub zewnętrzne. Są one najpopularniejszym i najrozsądniejszym wyborem wśród kotłów pelletowych. Gwarantują one odpowiednie spalanie paliwa oraz wysoką wydajność pracy. Automatyczne kotły na pellet dodatkowo nie wymagają wiele uwagi od właściciela. Specjalne sterowniki odpowiadają za to, by dokładać biomasę ze zbiornika do pieca na podstawie aktualnej temperatury w komorze spalania, utrzymując ją na poziomie ustalonym przez użytkownika w systemie. Za podtrzymanie ognia w komorze spalania odpowiada wentylator nadmuchowy. Po osiągnięciu pożądanej temperatury wody podajnik paliwa zostaje wyłączony. Jego ponowne uruchomienie następuje, gdy temperatura wody spadnie. Po wypaleniu całego pelletu wentylator nadmuchowy oczyszcza ruszt oraz palnik z popiołu, wydmuchując go do popielnika.

piec na pellet

Piec na pellet – zalety i wady

Kotły na pellet to coraz częściej wybierane piece na biomasę i paliwo stałe. To wydajne, wygodne w użyciu i przyjazne środowisku rozwiązanie wykorzystuje paliwo odnawialne, powstałe z odpadów drzewnych. Urządzenia te charakteryzują się niską emisją substancji smolistych i zanieczyszczeń, a w wyniku spalania powstaje zdecydowanie mniej popiołu, niż w przypadku kotłów na węgiel lub ekogroszek (mniej niż 0.5%). Piece pelletowe są łatwe w instalacji i obsłudze. Automatyzacja procesu spalania sprawia, że urządzenie wymaga niewielkiej uwagi użytkownika – należy jedynie raz na kilka dni uzupełnić paliwo w zbiorniku i wyczyścić popielnik. Jak każde rozwiązanie, także piec na pellet posiada swoje wady. Ze względu na to, że jest to kocioł na paliwo stałe, konieczne jest wygospodarowanie przestrzeni na kotłownię, a także przechowywanie opału. Obecnie jednak na rynku można znaleźć urządzenia kompaktowe, które zmieszczą się nawet w małych kotłowniach/ Podobnie jak pozostałe urządzenia tego typu, także kociołpelletowy wymaga regularnego czyszczenia. Nie jest ono jednak tak uciążliwe, jak w przypadku urządzeń opalanych węglem lub ekogroszkiem. Także ceny kotłów tego typu są nieco wyższe od innych rodzajów. Instalacja tego rodzaju urządzenia jest więc odpowiednia dla osób, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania, ekologii oraz łatwej obsłudze urządzenia.

Kotły pelletowe, jako urządzenia ekologiczne, zasilane paliwem odnawialnym, bardzo często objęte są różnymi formami wsparcia finansowego. Jedną z możliwości otrzymania dofinansowania na zakup nowego pieca jest zgłoszenie się do programu rządowego „Czyste Powietrze” dla inwestorów oraz właścicieli budynków jednorodzinnych. Umożliwia on wymianę urządzenia starszej generacji lub wyposażenie nowopowstałego domu w przyjazną środowisku alternatywę dla kotła na węgiel, lub ekogroszek. W ramach programu można otrzymać dotację w wysokości od 30 do nawet 90% kosztów inwestycji – w zależności od dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym.