Kominek — kiedy, gdzie i jak go używać?

IMG_20191021_171417_2-COLLAGE-1200x900

Mało jest osób, które nie marzyłyby, żeby w zimowe dni rozsiąść się w fotelu z kubkiem herbaty, przykryć kocem i godzinami wpatrywać w blask żarzącego się drewna. Wielu domowników nie realizuje tych marzeń. Boją się, że niesie to ze sobą duże koszta, jest trudne w realizacji lub niemożliwe z uwagi na charakter budynku. Wszystko da się zrobić… A przynajmniej większość rzeczy. Trzeba tylko chcieć. Dokładnie tak jest w przypadku kominków. Na początek słów kilka o tym, kiedy, jak, gdzie i po co je zamontować.

Kiedy najlepiej zdecydować się na montaż kominka?

Najczęściej pojawiające się pytania: czy kominek można zamontować w już usytuowanym domu, czy wyłącznie po uwzględnieniu go w projekcie budynku? Wszystko ma dwie strony medalu. Oczywiście, że można wmontować kominek do pobudowanego już domu, lecz trzeba się liczyć z tym, że będzie to kosztowne. Często wymaga się przebudowania pomieszczeń oraz stworzenia szybu kominowego. Możliwość w każdym razie jest.

Taniej, szybciej i wygodniej jest uwzględnić kominek na etapie projektowania budynku. Wówczas nie będzie trzeba modyfikować pomieszczeń, a co więcej, taki kominek będzie można usytuować w dowolnym miejscu. To ważne, jeżeli zależy nam, by pełnił on nie tylko funkcję estetyczną, ale też praktyczną — czyli na przykład służył jako dodatkowe ogrzewanie. Ten temat też warto nieco rozwinąć.

Od czego zależy umiejscowienie kominka?

Kominek może mieć kilka zastosowań. Jak już zostało wspomniane, może służyć głównie celom estetycznym, ale może też być przydatny np. jako awaryjne źródło ogrzewania i uzupełnienie pomp ciepła. Jeśli zostanie uwzględniony w projekcie całego domu, wówczas będzie można rozprowadzić ciepło z kominka do kilku pomieszczeń. Nie będzie to w pełni niezależne źródło ogrzewania, natomiast pozwoli znacznie zaoszczędzić na rachunkach. W krytycznych momentach (awarii urządzeń grzewczych) może też zapewnić optymalny komfort termiczny. Taki kominek montowany jest zazwyczaj w centralnej części domu. Zdarzają się sytuacje, w których urządzenie stanowi jedyne źródło ogrzewania, jednak wówczas niezbędne jest jego połączenie z instalacją grzewczą (np. systemem DGP).

Natomiast jeżeli kominek ma być jedynie dekoracją, to może być zamontowany praktycznie w każdym pomieszczeniu, które spełnia warunki techniczne. Będzie on ogrzewał tylko jeden pokój, lecz mimo to z pewnością zyska w oczach domowników. Pod takim piecem nie powinny znajdować się żadne przyłącza, instalacje elektryczne ani grzewcze. Trzeba też zabezpieczyć podłogę obok kominka oraz jego obudowę (np. płytkami ceramicznymi lub kamiennymi). Ważny jest dobór odpowiedniego typu kominka i jego podłączenie. Najlepiej nie próbować robić tego samemu tylko skorzystać z pomocy specjalistów.

IMG_2903-1

Czy kominek w domu jest niebezpieczny?

Każda instalacja wiąże się z pewnym ryzykiem. Tak jest też w przypadku kominków. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli zostaną one właściwie zamontowane i będą użytkowane zgodnie z jego przeznaczeniem, według instrukcji, to o zagrożenia nie trzeba się martwić. Aby jednak przybliżyć znaczenie słowa „niebezpieczny” w odniesieniu do kominka, warto podać przykłady i wyjaśnienia nieodpowiedzialnych sytuacji, które doprowadziły do tragedii:

  • wybór taniej, niesprawdzonej firmy do montażu kominka – często instalacje tworzy się samodzielnie lub z pomocą niedoświadczonych osób. Może to doprowadzić do sytuacji, w której obudowa kominka będzie nieszczelna, wentylacja będzie działać nieprawidłowo, a samo urządzenie nie zostanie właściwie zabezpieczone. Lepszym wyborem jest dopłacić i wybrać profesjonalistów, którzy wyjaśnią zasady działania kominków.
  • brak regularnych przeglądów – trzeba liczyć się z tym, że kominek jest inwestycją wymagającą regularnej kontroli. Wystarczy przeprowadzać ją raz w roku. Profesjonalista sprawdzi szczelność instalacji, w tym zarówno obudowy, jak i samego komina. Dobrą decyzją jest też wymiana uszczelnienia drzwi i szyby kominka przed sezonem grzewczym.
  • stosowanie nieodpowiedniego opału – do palenia w kominku najlepiej używać suchego, twardego drewna, które da najwięcej ciepła i nie pozostawi po spaleniu dużo popiołu. Jednorazowo powinno zapełniać się nie więcej niż ⅓ pojemności komory spalania. Należy pamiętać, żeby regularnie usuwać popiół.

Jest to zaledwie kilka zasad związanych z bezpieczeństwem podczas korzystania z kominków. W przyszłości szerzej rozwiniemy ten temat, aby umocnić użytkowników w przekonaniu, że tego typu instalacja może być bezpieczna i każdy mógłby sobie na nią pozwolić. Warto jednak pamiętać, aby dobrze zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić urządzenie, aby wykorzystać je najefektywniej.