Brykiet drzewny – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego kominka

brykiet-do-kominka-1200x800

Ogień, który zatacza brawurowe piruety z kolorowymi iskrami w kominku, to niezrównane uczucie cieszące oko, a także sprawiające, że wokoło panuje przytulna, relaksująca atmosfera. W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele rodzin oraz singli decyduje się na montaż kominka w swoim domu, warto zwrócić uwagę na to, jakim opałem go zasilać. Doskonałym rozwiązaniem jest tu brykiet drzewny. Dlaczego? O tym i nie tylko przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Dlaczego warto zainwestować w brykiet do kominka?

Po pierwsze bez wątpienia jest to rozwiązanie ekologiczne. Brykiet produkowany jest z resztek drzewnych, które powstają podczas produkcji mebli czy wyrobu papieru. To zatem recykling w najlepszym wydaniu – resztki, które normalnie trafiłyby na śmietnik, przekształcane są w wysokiej jakości opał.

Wykorzystanie brykietu drzewnego jest korzystne dla środowiska, ale również dla naszego portfela. W przeciwieństwie do tradycyjnego drewna brykiet cechuje duża gęstość oraz niska wilgotność, co przekłada się na dłuższy, a także niezakłócony proces spalania. Tak więc jednorazowo wkładając do kominka mniejszą ilość brykietu drzewnego, cieszymy się ciepłem na dłużej, co oznacza mniejsze jego zużycie i oszczędności.

Kompatybilność z różnymi rodzajami kominków

Brykiet drzewny, dostępny na rynku w różnych formach, to uniwersalne paliwo, które swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kominkach, ale również w piecach czy kotłach grzewczych. Jest polecany do wszystkich rodzajów urządzeń grzewczych, niezależnie od ich konstrukcji. Wyróżniają się tutaj jednak kominki wolnostojące oraz kominki z płaszczem wodnym, które znaleźć można w ofercie naszej firmy z Poznania.

W kominkach wolnostojących brykiet drzewny zapewnia długotrwałe i stabilne źródło ciepła, skutecznie zapobiegając gwałtownemu wychłodzeniu pomieszczenia. Wspomnieć należy również o jego walorach estetycznych, gdyż płomień na brykiecie drzewnym ma intensywny, soczysty kolor, dodatkowo potęgując przyjemny klimat oraz atmosferę panującą w pomieszczeniu.

Natomiast w przypadku kominków z płaszczem wodnym zalety brykietu drzewnego są w pełni widoczne. To właśnie tutaj długotrwałe spalanie i wysoka wydajność cieplna brykietu prezentują się z jak najlepszej strony. Istotnym aspektem jest fakt, że ciepło generowane przez spalanie brykietu nie ucieka bezużytecznie przez komin, a jest wykorzystywane jako źródło energii do podgrzewania wody użytkowej. Tym samym kominek przestaje pełnić jedynie funkcję dodatkowego, uzupełniającego źródła ciepła, ale staje się także pełnoprawnym elementem systemu ogrzewania domu.

750-bok-1024x1024

Jak prawidłowo stosować brykiet do palenia w kominku?

Wykorzystanie brykietu drzewnego jako opcji zasilającej nasze palenisko jest banalnie proste. Jego stosowanie nie różni się praktycznie od użytkowania drewna. Wystarczy, że wybrany przez nas brykiet umieścimy w odpowiednim miejscu w naszym kominku, a następnie go odpalimy, obserwując, jak wytwarza przyjemne dla oka płomienie i ciepło.

Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo oraz optymalne warunki do spalania. Przede wszystkim starajmy się nie przekraczać zalecanej ilości brykietu drzewnego dla naszego konkretnego modelu pieca czy kominka. Nadmiar może bowiem prowadzić do niebezpiecznego przegrzewania się naszego urządzenia, co z kolei zwiększa ryzyko pożaru. Dodatkowo proces ten może również skracać żywotność pieca, przez co będzie nam służył znacznie krócej.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się zastosowanie brykietu najwyższej jakości. Brykiet pochodzący od sprawdzonego producenta, dzięki swojemu specyficznemu składowi oraz gęstej strukturze, jest w stanie utrzymać wytworzone ciepło przez znacznie dłuższy czas.

Podsumowując, brykiet drzewny do kominka to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ekonomiczne oraz praktyczne. Długi czas spalania, duże wydzielanie ciepła, prostota w stosowaniu i możliwość wykorzystania go w różnych rodzajach kominków – od wolnostojących, po te z płaszczem wodnym – przemawiają za tym, aby zdecydować się właśnie na ten typ opału. Pamiętajmy, że kominek to nie tylko okno na tańczący ogień dodający uroku naszemu wnętrzu, ale też źródło ciepła, które może przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Wybierając brykiet drzewny, inwestujemy nie tylko w nasz domowy budżet, ale również w zdrowie naszej planety.