Systemy kominowe – klucz do efektywnego ogrzewania

komin-1200x800

System kominowy to pojęcie, które można usłyszeć podczas budowy domu, zakupu nieruchomości lub przeglądu technicznego. Ale co to naprawdę oznaczają określenia „komin jednościenny” i „komin dwuścienny”? Czy jeden rodzaj jest lepszy od drugiego? W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu tematowi, rozwiewając wątpliwości i pomagając Ci lepiej zrozumieć, co stoi za tymi technicznymi terminami.

Systemy kominowe – co to takiego?

Systemy kominowe są niezbędną częścią każdego domu z centralnym ogrzewaniem lub kominkiem grzewczym. Ich głównym zadaniem jest skuteczne odprowadzanie spalin z pieca, kominka, kotła czy innych urządzeń grzewczych na zewnątrz budynku. Zapewnia to bezpieczne funkcjonowanie tych sprzętów, a także komfort i zdrowie mieszkańców.

Na bazie podstawowej zasady konstrukcyjnej systemy kominowe mogą być jednościenne lub dwuścienne. Ich wybór powinien zależeć od specyfikacji technicznej konkretnego systemu grzewczego i wymagań prawnych, ale także od osobistych preferencji właściciela nieruchomości. Dowiedzmy się czegoś więcej o tych dwóch rodzajach.

Systemy kominowe jednościenne

Systemy jednościenne są bezpośrednio podłączane do systemów kominowych (murowanych z cegieł, kominów ceramicznych). Są one stosowane tylko wewnątrz budynków w miejscach nienarażonych na wysoką temperaturę, a także odpowiednio zabezpieczonych. Systemy jednościenne można montować do istniejących szachtów kominowych, które np. są stare i nieszczelne, lub po prostu traktować jako dodatkowe zabezpieczenie.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że systemy te są mniej odporne na kondensację i wymagają dobrze zabezpieczonej izolacji termicznej. Stosownie do wymogów prawa, nierzadko muszą być stosowane w budynkach energooszczędnych, gdzie centralne ogrzewanie działa na niższych temperaturach.

Systemy kominowe dwuścienne

Systemy dwuścienne montowane są przede wszystkim wewnątrz budynków, w sytuacjach gdy nie ma dostępnych szachtów kominowych lub komina w ogóle. Mogą być one instalowane także na zewnątrz jako alternatywy dla murowanych kominów.

Dzięki warstwie izolacyjnej między dwoma płaszczami ze stali kwasoodpornej są one odpowiednio zabezpieczone przed przechłodzeniem. Dodatkowo warstwa ta pozwala na montaż tych systemów blisko elementów łatwopalnych, niektóre systemy pozwalają na instalację już 6 cm od takich elementów.

systemy-kominow-scaled

Czy montaż systemów kominowych wymaga pozwolenia?

Na koniec dowiedzmy się, czy decydując się na montaż systemu kominowego, potrzebne jest nam pozwolenie? Odpowiedź na te pytania nie jest równoznaczna z prostą odpowiedzią „tak” lub „nie”.

W Polsce przepisy prawne ustalają, że montaż systemu kominowego wymaga zgłoszenia robót budowlanych, jeśli powstać ma zupełnie nowy system. To oznacza, że nie jest wymagane formalne pozwolenie na budowę, ale jest konieczne zgłoszenie robót budowlanych do odpowiedniego organu. Taka procedura jest wymagana dla wielu rodzajów prac remontowo-budowlanych i montaż kominów nie jest tu wyjątkiem.

Przepisy budowlane, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego, stanowią, że zgłoszenia wymaga montaż systemów kominowych, chyba że jest to związane z wykonywaniem drobnych prac, takich jak np. usunięcie komina, którego nie używamy. Tak więc, jeżeli planujemy zamontować nowy system kominowy, powinniśmy wcześniej zgłosić to odpowiednim służbom.

Podsumowując, wybór między jedno- a dwuściennym systemem kominowym zależy głównie od zastanych warunków, w tym obecności komina, który można wykorzystać do podłączenia urządzenia. Ważne jest także sprawdzenie, czy system będzie przeprowadzany przez przeszkody – takie jak dach, strop, ściana itp. Warto jednak pamiętać, że oba typy mają swoje zalety, ale ostateczny wybór powinien zawsze uwzględniać konkretny kontekst i wymagania techniczne.

Pamiętaj, że decyzje dotyczące systemu kominowego powinny być podejmowane z pełnym zrozumieniem tematu i po konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą takimi, jakich zatrudnia nasza poznańska firma. Dobrze dobrany i zainstalowany system kominowy to podstawa bezpieczeństwa oraz komfortu termicznego w każdym domu.