Rodzaje kotłów pelletowych

3235

Zakup pieca pelletowego do doskonała decyzja, aby poprawić funkcjonowanie centralnego ogrzewania w domu. Oprócz wykonania odpowiedniej izolacji budynku należy skupić się również na źródle ciepła. Zmieniające się warunki ogrzewania domostw wymuszają na nas maksymalne wykorzystanie paliwa bez zbędnych strat czy to ciepła, czy materiału opałowego. W porównaniu z innymi, konwencjonalnymi źródłami ogrzewania kotły pelletowe bez problemu mogą spełnić te wymogi.

Jakie warunki należy spełniać?

Dofinansowania z programu „Czyste powietrze” po 2022 roku nie będą obejmowały już kotłów węglowych. Co za tym idzie, aby dostać dofinansowanie, należy zdecydować się na inne źródło ciepła. Świetną alternatywą dla pieców węglowych są kotły pelletowe. Czym jest pellet i jak kształtuje się jego kaloryczność? To ekologiczny materiał opałowy, specjalnie przetworzony i wysuszony. Są to głównie odpady po obróbce drewna, a także słoma, otręby zbóż czy siano, jak i odpady po roślinach energetycznych. Wyższej jakości pellet uzyskuje się z drewna iglastego oraz liściastego, z tym że właściwości drzew iglastych pozwalają na łatwiejsze uzyskanie pożądanej wielkości drobin granulatu. To właśnie tego rodzaju surowiec przeznaczony jest do domowych pieców oraz zaliczany jest do tzw. biomasy.

Kotły pelletowe dostępne dziś na rynku to tylko te należące do 5 klasy wydajności. Wśród tych, z których korzysta jeszcze wielu Polaków, zapewne można jeszcze spotkać te 4 i 3 klasy. Mogą one nie spełniać jednak warunków środowiskowych, związanych z emisją CO2 do atmosfery. Kotły klasy 5, w tym te na biomasę, są objęte dofinansowaniem w ramach programu „Czyste powietrze”. Dodatkowo wszystkie dostępne w sprzedaży kotły muszą spełniać dyrektywę unijną Ecodesign. Pozwala to na efektywne spalanie pelletu nawet poza sezonem, podczas minimalnego zapotrzebowania na ciepło, co bezpośrednio wpływa na niskoemisyjność tego rodzaju ogrzewania.

3251-1-300x225

Cechy kotłów na pellet

Kotły pelletowe można podzielić na jedno i dwupaleniskowe. Dwupaleniskowe pozwalają na ewentualne spalanie paliwa stałego w postaci kawałków drewna. Jednak biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, optymalnym rozwiązaniem są mniej emisyjne kotły jednopaleniskowe. Z tego też powodu kotły dwupaleniskowe nie są już dostępne na rynku, gdyż pomimo wysokiej sprawności podczas spalania drewna czy węgla nie spełniałyby wcześniej wspomnianej dyrektywy.

Można wyróżnić również kotły na pellet, które posiadają wbudowany podajnik oraz pracują na zasadzie automatycznego rozpalania i dogaszania płomienia. Wszystko to działa na podstawie układu termostatów, które regulują pracę kotła w zależności od docelowych nastawień temperatury. Można ją zwiększać lub zmniejszać, zależnie nie tylko od pory roku czy aktualnej pogody, lecz również ze względu na indywidualne potrzeby domowników.

Tego typu kotły są najnowocześniejszymi na rynku. Dobrym przykładem jest kocioł na pellet, którego maksymalna moc mieści się w zakresie od 5 kW do aż 15 kW. Pozwala to na dostosowanie mocy pieca do np. późniejszego docieplenia budynku czy wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne. W przypadku kotłów o stałej mocy nie ma możliwości dostosowania jej do niższego zapotrzebowania na ciepło, co może narażać na zbędne straty. Dzieje się tak, ponieważ zarówno niedostateczna, jak i za duża moc grzewcza kotła, przekłada się na błędną ocenę ilości niezbędnego paliwa. W takiej sytuacji kupuje się opał w większych ilościach, niż jest to potrzebne. W opozycji do tego opał może się niedostatecznie wypalać w wyniku osiągania zbyt niskiej temperatury spalania, co również wpływa na znaczne straty finansowe.

Na rynku można spotkać kotły o minimalnej mocy mieszczące się w kilku do maksymalnie 5 kW. Średniej mocy piece mieszczą się w wartościach 8-12 kW. Do budynków o większej powierzchni użytkowej stosuje się zazwyczaj kotły o mocy do 25 kW. Spotyka się oczywiście również piece o znacznie większej mocy, jednak nie stosuje się ich już do użytku domowego, a raczej do ogrzewania magazynów czy pomieszczeń przemysłowych.

Do ogrzania budynku o standardowej powierzchni od 80 do maksymalnie 160 m2 można zastosować nowoczesny kocioł pelletowy, który posiada moc 15 kW. Jeśli zdecydować się na taki z modulacją pracy kotła, można być pewnym, że ilość zużytego opału będzie maksymalnie najniższa przy osiąganej równocześnie dostatecznej mocy grzewczej.

Wybór odpowiedniego kotła pelletowego do duże wyzwanie. Przede wszystkim należy znaleźć taki, który jest zgodny z dyrektywą Ecodesign oraz odpowiednio dobrany pod względem mocy. Jeśli jednak piec jest w stanie modulować moc względem aktualnego zapotrzebowania na ciepło, pozwala to na większą elastyczność w zużywaniu opału. W dzisiejszych czasach wysoka wydajność kotłów grzewczych jest równie ważna, co ich wpływ na środowisko, dlatego podczas zakupu nowego pieca, należy kierować się właśnie tymi własnościami, które bezpośrednio wpływają na oszczędność oraz niską emisję spalin.