Pelletowe ABC: od podstaw aż po zaawansowane klasy i rodzaje

kominek-na-pellet-1200x675

Pellet to od lat znana alternatywa dla materiałów opałowych kopalnych. Jest wysokiej klasy biopaliwem w postaci niewielkich rozmiarów walca, który produkuje się pod wpływem wysokiego ciśnienia z ekologicznego surowca – drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Jego właściwości oraz wygoda użytkowania sprawiają, że jest jednym z najbardziej popularnych i efektywnych źródeł energii. Zazwyczaj pellet wykorzystuje się do ogrzewania budynków mieszkalnych, szkół, przedszkoli, hal produkcyjnych, a także spółdzielni. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu? Podpowiadamy!

piec-na-pellet

Pelletowy atlas na każdą kieszeń – co oznacza dobry pellet?

Ogrzewanie zazwyczaj pochłania sporą część naszego budżetu, dlatego mogłoby się wydawać, że przy wyborze surowca warto kierować się przede wszystkim ceną. Nic bardziej mylnego, należy natomiast zwrócić uwagę na kaloryczność i jego wpływ na środowisko. Pellet łączy te dwie cechy – jest wydajny, a przy tym ekologiczny. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem substancji do ogrzewania, powinieneś rozważyć tę opcję. Nie wiesz, który pellet wybrać? Przybliżymy Ci wszystko to, co musisz wiedzieć!

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z ofertą rodzajów oraz gatunków paliwa dostępnego na rynku. Ze względu na pochodzenie można wyróżnić dwa główne typy drzewnego pelletu:

  • liściasty – wytwarzany z drzew takich jak: dąb, buk czy jesion. Cechuje się niższą zawartością żywicy, co ma przełożenie na mniejszą ilość osadu i tym samym czystsze palenie. Czyni go to lepszą opcją dla alergików, a także dla tych, którzy priorytetowo traktują czystość powietrza w swoim otoczeniu;
  • iglasty – produkuje się go m.in. z sosny, ewentualnie ze świerku. Jego zaletą jest wysoka wartość energetyczna. Generuje więcej ciepła w przeciwieństwie do liściastego. Niski poziom popiołu po spaleniu to kolejny z atutów. Dzięki temu proces czyszczenia, konserwacji pieca na pellet lub kotła jest znacznie szybszy.

Decyzja co do wyboru rodzaju paliwa powinna przede wszystkim wynikać z naszych indywidualnych potrzeb, a także z charakterystyki systemu ogrzewania w danym obiekcie. Zarówno jeden, jak i drugi typ oferują różne korzyści, począwszy od aspektów ekologicznych, aż po efektywność cieplną oraz koszty zakupu. Ciekawostką jest również to, że popiół, który zostaje po spaleniu pelletu, można wykorzystać ponownie – jako środek odżywczy do gleby. Skąd taki pomysł? W resztkach znajdują się związki charakterystyczne dla nawozów wieloskładnikowych – wapń, magnez, fosforany, soda czy potas. Warto uczynić z niego pożytek na swojej działce czy w ogrodzie!

piec-pelletowy

Klasy pelletu – podział

Wysoka jakość opału jest elementem niezbędnym do optymalnego procesu ogrzewania pomieszczeń, ponieważ dostępne są surowce o różnej jakości oraz kaloryczności – właściciele powinni dobierać je zgodnie z zastosowaniem swojej instalacji. Dlaczego? Każdy nieprzemyślany wybór może doprowadzić do słabszej wydajności lub nawet do zakłócenia procesu spalania. Dlatego tak ważna jest klasyfikacja – przed podjęciem ostatecznej decyzji wypadałoby poznać obowiązujący podział i kupować świadomie paliwo z odpowiednim zaświadczeniem. To ono potwierdza, że biomasa spełnia określone normy, które powinny być punktem wyjścia przy jej wyborze. Wyróżniamy jakościowe certyfikaty ENplus:

  • A1 – jest to pellet najwyższej jakości, zazwyczaj stosowany w gospodarstwach domowych do kominków wolnostojących. Charakteryzuje się niską ilością popiołu oraz azotu, a także wysoką efektywnością. Do jego produkcji wykorzystuje się drewno wolne od odpadów chemicznych.
  • A2 – używany do większego rodzaju instalacji. Posiada sporą ilość popiołu, ale też azotu. Do jego produkcji używa się całych drzew, bez gałęzi i z odpadów tartacznych.
  • B – granulat wytwarzany jest z drewna nieprzetworzonego chemicznie oraz z zanieczyszczonych odpadów przemysłu drzewnego. Przede wszystkim wykorzystuje się do tego drewno z lasów lub plantacji.

Wyodrębniamy również atest na pellet DINplus – jest on przyznawany producentom, którzy produkują opał z czystych trocin, bez kory, piasku lub domieszek jakichkolwiek innych zanieczyszczeń. Wybierając paliwo z certyfikatem, możemy być pewni, że nasz system kominkowy będzie właściwie zabezpieczony i utrzymany w dobrym stanie, a stosowanie tego rodzaju materiału nie spowoduje szkód dla organizmu.

Granulat to doskonała, zgodna z naturą alternatywa dla innych źródeł opału. Oferuje wysoką wydajność i łatwość w użytkowaniu, dzięki czemu stał się popularnym wyborem dla wielu właścicieli budynków mieszkalnych, instytucji, a także przedsiębiorstw. Podczas zakupu pelletu uwagę należy skupić nie tylko na cenie, lecz również na jego kaloryczności. Kluczowe jest też poznanie klasyfikacji oraz wybór tego z certyfikatem, gwarantującego wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki świadomej decyzji możemy cieszyć się efektywnym, ekologicznym ogrzewaniem, dbając jednocześnie o nasze zdrowie.